077-9975383

פיגמנטציה

pic-22

בעיות הפיגמנטציה וכתמי עור פוגעות לעיתים באופן משמעותי בדימוי העצמי. הן תוצאה של הצטברות פיגמנט כהה-חום, הנקרא מלנין בשכבות האפידרמיס והדרמיס. הסיבות המובילות לבעיות פיגמנטציה הינן בראש ובראשונה נטייה גנטית (המשתקפת במצוא וסוג העור) אולם גם חשיפה סביבתית:  חשיפה לשמש, תהליכים דלקתיים בעור, פרופיל הורמנלי והריון וחשיפה לתרופות מסוימות. לא משנה מה הסיבה, פיגמנטציה בולטת בכל אזור, בדגש אזור הפנים מהווה בעיה נפוצה ומתסכלת, היוצרת בעיה חברתית המקשה על תפקוד יומיומי.

סוגי פיגמנטציה שכיחים:

כתמי שמש –  כתמים עוריים שטוחים ושיטחיים ובעלי גבולות מאוד ברורים וגוון בהיר עד חום כהה. הנגעים פזורים באזורים חשופים לשמש וניתנים לאיבחון בבדיקת רופא עור קצרה ולא פולשנית המבוססת על דרמוסקופיה (בחינת נגעים במכשיר ייחודי המגדיל את הנגע משמעותית ומאיר אותו באור מקוטב ולא מקוטב). כתמי השמש מופיעים לרוב יחד במקביל לירידה באלסטיות והרחבת נימיות דם. הטיפול האפקטיבי ביותר בכתמים אלו הינו טיפול בלייזר או בקרני אור. הטיפול שובר את הפיגמנט לרסיסים המפונים מהעור באופן טבעי.

מלזמה (melasma) – כתמים חומים בהירים בעלי גבולות שאינם חדים, אשר לרוב ממוקמים על גבי המצח, לחיים ומעל השפה העליון ולעיתים גם במקומות נוספים. בעיה זו נפוצה יותר בנשים וקשורה לגנים מסוימים, שינויים הורמונליים וחשיפה לשמש. ניתן לסווג את המלזמה בהתאם לעומק בו הצטברות הפיגמנט היא מרבית – שיטחית-אפידרמלית, דרמלית או משולבת. הטיפול האפקטיבי ביותר הינו שילוב תכשירים מקומיים וטיפולים פיזיקאליים כדוגמת טיפולי לייזר או פילינג כימי. לכל מטופל, בהתאם לסוג המלזמה, גוון וסוג עור וטיפולים שנוסו בעבר, יש להתאים שילוב טיפול ייחודי.

אדמומיות ופגיעה במרקם עור מחשוף החזה/ דה קולטה – פויקילודרמה (Poikiloderma of civatte) – שנים של חשיפה לשמש גורמות לנזק של עור מחשוף החזה שעיקרו אדמומיות קבועה, בגוון אדום-חום. הבעיה כאן נובעת מהרחבת כלי דם קטנים, היעדר או עודף פיגמנטציה ודלדול העור (ירידה בכמות סיבי הקולגן והאלסטיות של שכבת הדרמיס). הטיפול האפקטיבי ביותר כאן הוא טיפולי אור מסוג IPL (intense pulsed light). הטיפולים יכולים לשפר את מראה העור באופן משמעותי בזכות יכולתם להשפיע הן על איכות הרקמה, העלמת כלי הדם ויצירת גוון אחיד.

הטיפולים הזמינים לבעיות הפיגמנטציה השונות זו הניתנים ע”י רופאי העור בקופות החולים מאוד מוגבלים ולא מגיעים לתוצאה אופטימלית. בשנים האחרונות התפתח תחום הריפוי בלייזרים בצורה דרמתית, כאשר ההבנה של אפשרויות ההתערבות בטיפולי לייזר לבעיה זו גם היא התרחבה. היום אנו מבינים כי בעיית הפיגמנטציה מורכבת, ולכן גם פתרונה כרוך בשילוב מספר טכנולוגיות. מחקרים אחרונים מראים כי טיפול משולב הכולל שתי טכנולוגיות של לייזר וטיפול מקומי ייחודי הוכיחו את עצמם במאות מטופלות כמוצלחים ביותר. טיפולי הלייזר כוללים טכנולוגיה לטיפול ברכיב הפיגמנט (לייזר באורך גל NM 1064) וטכנולוגיה לטיפול ברכיב הווסקולרי (לייזר שני מסוג PDL) בשילוב עם טיפול מקומי (הכולל מזותרפיה, הזרקות של תרופות שהוכחו כמבהירות פיגמנט לתוך האזור הבעייתי ובנוסף שימוש במסיכה נוזלית ומספר תכשירים מקומיים הנרקחים באופן אישי לעור המטופל/ת) הם שוברי שיוויון בתחום המלזמה ופיגמנטציה של עור הפנים. פרוטוקול טיפול ייחודי זה זמין באופן אקסלוסיבי במרפאתי, עם תוצאות מובטחות.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​